Do końca 2021 r. Gmina Skarszewy realizowała projekt RPPM.06.02.02-22-0010/17 pt. „Rozwój usług społecznych na terenie Skarszew poprzez utworzenie Centrum Wspierania Rodziny”. Placówka w ramach trwałości realizacji zadań w dalszym ciągu funkcjonuje na podobnych zasadach. Podmiotem prowadzącym jest Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Skarszewach, której gmina przekazała do realizacji to zadanie. Zajęcia w CWR odbywają się w dni robocze w godzinach 13.00-18.00, a w wakacje i ferie 9.00-14.00.
Uczestniczyć w zajęciach mogą wszystkie dzieci zamieszkujące tereny naszej gminy. Dzieci przebywające w placówce oprócz zajęć wokalnych, tanecznych, kulinarnych, sportowych, gier i zabaw uczestniczą także według potrzeb w zajęciach wyrównawczo-dydaktycznych, bajkoterapii i terapii ręki, a także w zajęciach rozwijających umiejętności matematyczne. Dzieci pod okiem wychowawców odrabiają lekcje i przyswajają trudne dla nich zagadnienia. W wyznaczonym czasie dzieci otrzymują ciepłą herbatę i mają czas na zjedzenie przyniesionych przez siebie posiłków.
Założenia CWR:
1. ZADANIA OPIEKUŃCZE - zapewnienie dzieciom bezpiecznego, spokojnego i atrakcyjnego sposobu spędzania wolnego czasu.
2. ZADANIA PROFILAKTYCZNE – dostosowanie podstawowych wiadomości o sposobach zapobiegania alkoholizmowi, narkomanii, paleniu papierosów, lekomanii.
3. ZADANIA WYCHOWAWCZE – ukazywanie możliwości pożytecznego zagospodarowania wolnego czasu.
4. ZADANIA DYDAKTYCZNE – grupowe i indywidualne zajęcia wspomagające rozwój, pomoc w odrabianiu zadań domowych i nadrabianiu zaległości.
5. ZADANIA TERAPEUTYCZNE
- Kształtowanie osobowości i zachowań prospołecznych;
- Budowa pozytywnej postawy życiowej i zdrowego stylu życia;
- Uczenie się podejmowania decyzji i mówienia “nie”;
- Kształtowanie umiejętności pozytywnego myślenia o sobie i świecie.
6. ZADANIA REKREACYJNO-SPORTOWE
- Ćwiczenia relaksacyjne;
- Ćwiczenia korekcji wad postawy;
- Wycieczki po okolicy;
- Wycieczki całodniowe;
- Pikniki połączone z grillowaniem;
- Gry i zabawy ruchowe.
7. ZADANIA PLASTYCZNO – TECHNICZNE
- Rozwijanie sprawności w posługiwaniu się różnymi technikami plastycznymi;
- Zapoznanie z praktycznymi umiejętnościami;
- Rozwijanie wyobraźni, stwarzanie okazji do wyrażania emocji w twórczości.
8. ZADANIA OKOLICZNOŚCIOWE - wykorzystywanie świąt, uroczystości itp. do budowania wokół nich tematyki zajęć.
Prowadzone są zajęcia plenerowe z wykorzystaniem całej infrastruktury przy obiekcie. W placówce można korzystać ze wsparcia psychologa oraz nieodpłatnych porad obywatelskich.
W dalszym ciągu będzie można korzystać ze wsparcia asystenta osoby niepełnosprawnej oraz wsparcia w formie usług opiekuńczych. Centrum wspierania rodziny w ramach trwałości realizowanego wcześniej projektu będzie prowadziło swoją działalność przynajmniej do 31 stycznia 2024 r. dla minimum 50 osób.